Kemencés nyár a tanyán 2015.
KKKE NYÁR 2015.
A dunaújvárosi Lorántffy Zsuzsanna Szakközép- és Szakiskola 9. és 11. osztályos tanulói részvételével zajlott a TÁMOP-3.1.4.C-14-2015 Innovatív iskolák fejlesztése - Zöldülj, mozdulj, gondolkozz a Lorántffy Középiskolában” elnevezésű project keretén belül zajló tábor 2015. JÚNIUS 22 ÉS 28 KÖZÖTT. A helyszínt a sportpálya, a Császár tanya, valamint az íjász pálya szolgáltatta. A tábor ideje alatt a fiatalok délelőttönként szakmai gyakorlatukat folytatták, délutánonként megismerkedtek Kulcs nevezetességeivel; gyógynövényeket gyűjtöttek, megismerkedtek azok gyógyhatásaival; meglátogatták a Kishalompusztai ÖKO- gazdaságot; feltérképezték a 6. sz. főút melletti természetvédelmi területet gyapjas csűdfű után kutatva; felfedezték a Duna-partot. A Carpe Diem Alapítványt kétkezi munkával segítették, levendulát morzsoltak. Dóka Mariannától köszönetképpen apró figyelmességet kaptak.
2015. 07. 13.-2015. 07. 18. Bölcsőringató tábor
Július 13 és 18 között szintén a Császár tanya adott otthont a Bölcsőringató tábornak. Ezen a héten sikerült kifogni az egyik hőhullámot, ennek ellenére remek hangulatban, aktív munkával zajlott a tábor. Az egyesület 13 olyan diákot hívott meg erre a programra, akik kiválóan teljesítenek a helyi iskola művészeti képzésében, legyen az akár a klasszikus zene vagy néptánc. Számosan közülük mindkét művészeti ágban jeleskednek. Számukra a részvétel teljesen ingyenes volt.
A tábor programja
Hétfőn Horváth Imrénével a gyapjúszövés alapjaival ismerkedtek a táborozók, valamint Batykó Szilvia keramikussal korongozhattak. A melegnek köszönhetően az agyagedények hétvégére kiszáradtak, a keramikus kiégette, mázazta azokat. Csodás alkotások születtek.
Kedden a gyerekek befejezhették a szövéseket, Heincz Ibolya irányításával búzaszalmából zöldboszorka készült, Ébl Andreánál különböző méretű és színű nemez labdák formálódtak.
Szerdán a Molnárné Lukács Anita vezette foglalkozáson nyakba való bőr szütyők, hajcsatok és karkötők készültek. Molnár Jánosnál a fafaragással nemcsak a fiúk, de a lányok is szívesen próbálkoztak. Kezeik közt elkezdtek formálódni a bükkfából készült vajkenők. Rendné Pocsai Izabellánál gyöngyszövés volt a program Míg készültek a gyöngy ékszerek, Rend Izabella (aki óvodás kora óta jár az egyesület programjaira) és Dávid Péter középiskolás diákokkal papírból óriás katicát készíthettek a gyerekek. Itt szeretnénk megköszönni a faluházból segítséget nyújtó fiatalok munkáját is, akik mind az előkészítő munkálatokban, mind a fotódokumentációkban részt vettek!
A csütörtöki munkadarabok elkészítéséhez nagy türelem kellett. Zizi és Péter segítségével zajlott a batikolás. A csavart, kötözött, csigába gyűrt pólók a festéklében csodás átalakuláson mentek keresztül. Nagy örömmel néztük a kész ruhadarabokat, bontás után nem találtunk két egyformát. Pókné Nyers Máriánál a kosárfonás alapjaival ismerkedtek. Ehhez a munkához is hosszantartó figyelem szükséges, így születtek itt szép füles kosarak is, bár volt, akit már a kosár fenékből készülő fali-dísz és varázspálca is megörvendeztetett.
A pénteki nap is rendkívül mozgalmasra sikerült. Három vendégünk érkezett a Fejér Megyei Népművészeti Egyesülettől. Köveskál Krisztával színes nemez ékszerek készültek; Sári Zsuzsával bodzapuska, nagyapáink kedvenc játéka; Kommendó Gabriellánál gyékény hajók és repülőgépek keltek életre. Pókné Nyers Máriánál folytatódott a kosárfonás.Az előző nap batikolt pólókra, nyomódúc segítségével logót festettek a gyerekek. A bölcsőringató emblémát Rend Izabella tervezte.
Az egész táborra jellemző volt, hogy rendkívül kreatív, lelkes csoport gyűlt össze, szinte megállás nélkül dolgoztak. Az előre tervezett napi két munkadarab helyett napi 4-5 készült, pénteken még több. Az idén csupán fél naposra terveztük a tábort, de az alkotás gyakran elhúzódott délután egyig, kettőig.
Megirigyelve a csemetéik alkotta remekműveket, néha a szülők is bekapcsolódtak a munkába. Olaj Eszter anyuka és Polányiné Gebei Katalin nagymama jelen voltak a tábor teljes ideje alatt. A Molnár család fűszerkertjéből származó levendula termést dolgozták fel. Levendulából álomhozó varázsbogyót készítettek, s erre a gyerekeket is megtanították. A levendula buzogány készítésének fortélyait is elsajátíthatták.
Hogy az ülőmunkát változatossá tegyük, népi gyermekjátékokkal tarkítottuk a napi programot. Gúzskarika dobálás, mezei virágcsokor készítés, futóverseny mind szerepeltek a napi eseményekben. Bár nem terveztünk étkezést, a gyerekek minden nap kaptak egy kosár almát a mesterek kertjéből. A gyümölcs faragásra (karcolásra) tervezett közel 20 kg dinnyét a gyerekek a pénteki forró délelőttön faragás előtt, az utolsó szeletig elpusztították.
A hét csúcspontja a szombati családi nap volt. A táborban készült összes munkadarabból álló kiállítást a Császár tanya tiszta szobájában rendeztük, és itt nézhették meg az érdeklődő családtagok. A gyerekek perecet süthettek a kemencében, később szülői segítséggel kürtős kalácsot a szabadtéri katlannál. A fák árnyékában Siklósi-Pók Gabriella zeneterápiás foglalkozást és hangszerbemutatót tartott a kicsik legnagyobb örömére. A délután kerekedett zápor sem tántorította el a látogatókat, a tornácon közösen vártuk a végét, majd zavartalanul folytatódtak az események. Közel 80 fő vett részt a családi napon. Este 10 órakor ért véget a kiváló hangulatú program.
Július 20-tól augusztus közepéig heti váltásban felnőtteknek szóló kézműves foglalkozásokat szerveztünk. Ezekre nem volt jelentkező. Kivétel ez alól a kosárfonó hét, erre 1 fő jelentkező akadt. Mesterünk vállalta a feladatot, s végigcsinálta az oktatást. Az érdeklődés hiányát két okra vezetjük vissza. Egyrészt hiába tettük fel időben a felhívásokat az egyesület honlapjára, azt kevesen ismerik. Másrészt a helyi lap a programkínálatunkkal későn jelent meg (hónapokkal előbb célszerűbb lett volna).
2015. JUBILEUMI SHAOLIN KUNG-FU TÁBOR
Immár tizedik alkalommal jártak nálunk, először bemutatókkal, majd évente tartottak egyhetes edzőtábort Kulcson a Shaolin kung-fu szerelmesei. 2004. nyarán a Mesterségek Bölcsője Alkotónapokon még csak bemutatót tartottak, de egy látogatás is elég volt ahhoz, hogy mindnyájan beleszeressenek Kulcsba. 2005-től minden nyáron visszatérnek egy hétre edzőtáborozni.
Az idén is felajánlották a település lakóinak, hogy reggelenként bekapcsolódhatnak a Tai Chi edzésekbe. Ezzel a lehetőséggel sajnos, senki nem élt.
A fiatal sportolók a napi három edzés mellett pihenésképpen részt vehettek kézműves foglalkozásokon. Süthettek kelt tésztából kakaós csigát és kalácsot a kemencében. Molnár János egyesületi tag szervezte, tartotta a foglalkozásokat, a kemencés sütést, valamint felügyelte a táborozókat.
A messze földön elhíresült kulcsi edzőtábort a fiatalok legnagyobb örömére a Shaolin kung-fu egyik legnagyobb mestere Sefi szifu is meglátogatta.
|