KKKE visszapillantó 2013-2014
A Kulcsi Kemencés Kézműves Egyesület az elmúlt időszakban nem tűnt el, csak csendesen tesszük azt, amiért alakultunk. Őrizzük a hagyományokat, tanuljuk-tanítjuk a mesterségeinket. ….
…..Igaz itthon egy kicsit kevesebbet.
Sajnos a hely, amit használunk nincs a legjobb állapotban. A tavalyi évben nyert pályázati összeg kevésnek bizonyult ahhoz, hogy a Császár tanya felújítására megnyerjünk egy vállalkozót. Így hol ki, hol visszaköltöztettük az épületbe az eszközöket, bútorokat. Sajnos az állapota miatt viszont, nem szívesen szervezünk ide eseményeket, mert nem tartjuk biztonságosnak az épületet. Elszomorító azonban, hogy sok fiatal manapság azzal szórakozik, hogy a már meglévő épületeket tovább rongálja, fosztogassa. Vandalizmusuk eredménye, a tanya körüli állapot: a kútról letört falécek, az ajtók feltörése, zárak kitépése… az amúgy régi bútorok széttördelése, rugdosása…
Pedig a kemence körül szívesen jöttek össze a barátok, iskolai, óvodai, rendezvények, baráti vagy osztálytalálkozók…
Nem adjuk fel! Továbbra is nyitott szemmel járunk, keressük a pályázatokat, lehetőségeket, hogy a mára jócskán lecsökkent néprajzi értékeinkből ez a tanya se tűnjön el!
A munka azonban folyik. Az elmúlt időszakban nagyon sok helyen tudtunk megfordulni az egyesületi tagok közreműködésével.
Részt vettünk a „Híd, ami összeköt! Dunaújvárosi rendezvényein, Budapesten a Syma csarnokban a Magyarok Világtalálkozóján, Tatabányán, Pakson, Székesfehérváron több ezer fős céges nagy rendezvényeken, ahol kézműves foglalkozásokat tartottunk.
Évek óta hívnak- várnak minket a „Rácalmási Tökfesztiválon”. Idén a Hagyományok Háza által támogatott TÁMOP-os képzési programban két területen (kosárfonás, bőrművesség) oktattuk a népi játszóház-vezető keretei közt az óvónőket, tanító nőket Törökkoppányban.
Újabb meghívást kaptunk Tiszaújvárosba, ahol hagyományőrző kézműves foglalkozásokat tartottunk. Adonyban hat alkalommal vezettünk játszóházakat a Művelődési Házban!
Saját fejlődésünkre is fordítunk időt, így egyre több népművészeti kincseinket, értékeinket feltáró kirándulást szervezünk. Így közösen nézhettük meg a Bükk hegységben található Bükkzsérc nevezetességeit, a Tufa pincéket, Ódor várát, februárban együttfuthattunk a busók elől Mohácson, meghívást kaptunk Szabadkára, és tervezzük az Ormánság felderítését is. Ezeken a helyeken ismerkedünk a helyi szokásokkal, népviselettel, építészettel, gasztronómiával.
Kulcson május 1-re közösen állítottuk a májfát a Sportpályánál, amit pünkösdkor, népi öltözetben komatálak kíséretében kitáncoltunk az egyesület tagjaival. A hangulat ezeken az eseményeken általában vidám, bár kevesen vagyunk, de bízunk benne, hogy az érték maradandó és idővel többen is csatlakoznak majd hozzánk.
A tavalyi évhez hasonlóan idén is megajándékozzuk a kis néptáncosokat valamivel. Most azzal, hogy egy kicsit megringathatják a bölcsőt augusztus elején. Az egyesület tagjai minden évben találkoznak egy héten kint a tanyánál, ahol egy hétig csak alkotunk, beszélgetünk, énekelünk, sütünk, főzünk eleink hagyományait felelevenítve. A meghívott gyerekek ezen vehetnek részt, ahol az öt nap alatt különböző kézműves mesterségekkel is megismerkedhetneízelítő az egyesületi programokról.
|