Tengertánc 2010.
Tengertánc Kulcson
Kulcs (kk) Népművészeti előadás helyszíne volt a kulcsi iskola április 17-én, ahol az érdeklődők a nemezre történő gyapjúhímzéssel ismerkedhettek meg, a Fejér Megyei Művelődési Központ szervezésében az Oktatási és Kulturális Minisztérium „Tengertánc” pályázata segítségével.
A „Tengertánc” pályázat nyolcadik állomásának helyszíne ismét Kulcs volt, ahol Nagy Mari és Vidák István, kecskeméti népi iparművész és népművész pár vezette be a gyapjúhímzés rejtelmeibe az érdeklődőket, akik között ott találtuk Kommendó Gabriellát, a Fejér Megyei Népművészeti Egyesület és a FM Művelődési Központ képviseletében, Medvegy Zsuzsanna múzeumpedagógust, a dunaújvárosi Intercisa Múzeum munkatársát, valamint a Kulcsi Kemencés Kézműves Egyesület több tagját is.
A résztvevők a korábbi foglalkozások valamelyikén elkészített nemez alapanyag díszítésére vállalkoztak, melynek technikáit, a felhasználásra javasolt motívumokat és varrási technikát Vidák Istvánéktól tanulhatták meg. Csodaszép kézműves tárgyak: tarisznyák, tárcák, tokok születtek, kizárólag természetes anyagok, mint a gyapjú, a lósörényszőr felhasználásával.
Vidák Istvánnal a népművészet jelenéről és jövőjéről, szerepéről, a népi kultúra kutatásai során szerzett keleti és nyugati tapasztalatairól is váltottunk néhány szót.
Vidák István a Népművészet helye és jövője a Kárpát-medencében címmel márciusban rendezett nemzetközi konferencián elhangzottakra utalva elmondta, hogy az ott elhangzott húsz előadás már a felkészülést szolgálta, hogy ha kedvezőbb szelek fújnak, több mindent lehessen azok tartalmából megvalósítani.
Ami bizonyos, a magyar útra szükség van a kultúra minden területén. Ahogy Bartók és Kodály nyomán működik a magyar népzene a jelenben, ahogy Csete György és Makovecz Imre beemeli építészetébe a magyar népi építészeti elemeket, ugyanúgy a népművészet továbbélésének egyelőre még hiányzó útjára is nagy szükség van, bár nagyon kell. Tekintettel arra, hogy folyamatos leépítésben van a kultúra, a művelődési házak, a művészetoktatás támogatása egyre csökken, érezhető, hogy az állam próbál a kultúrából kivonulni. Nem lehet viszont mindent az állampolgár nyakába varrni, így a művészet, a népművészet továbbéltetését sem – tette hozzá.
Népünk, nemzetünk fennmaradásának kulcsa - a demográfiai mutatók gyors és hatékony javítása mellett - a valódi értékeket képviselő kultúra nagyságrendekkel nagyobb mértékű támogatása lesz, sőt, már a huszonnegyedik órában vagyunk. Ehhez az oktatási rendszer újragombolására, az értékközpontúság érdekében a vadhajtások lenyesésére is gyorsan sort kell keríteni.
|